LOGIN  |  JOIN  |  INFO  |  BENEFITS
2021 U.S. Amateur: TV schedule and tee times - how to watch
Charlie Osborne, of Reno, Nev., advanced all the way to the <br>36-hole final in 2020 at Bandon Dunes. (Steven Gibbons/USGA)
Charlie Osborne, of Reno, Nev., advanced all the way to the
36-hole final in 2020 at Bandon Dunes. (Steven Gibbons/USGA)

The United States Golf Association (USGA) today announced tee times for the first two rounds of the 121st U.S. Amateur Championship, Monday (Aug. 9) and Tuesday (Aug. 10), at 7,254-yard, par-70 Oakmont (Pa.) Country Club and at 6,647-yard, par-70 Longue Vue Club, Verona, Pa.

The U.S. Amateur consists of 36 holes of stroke play on Aug. 9 and 10, after which the 312-player field will be reduced to the low 64 scorers. There will be six rounds of match play, starting Aug. 11. The quarterfinals and semifinals are slated for Friday, Aug. 13 and Saturday, Aug. 14, respectively. The championship is scheduled to conclude with a 36-hole final on Sunday, Aug. 15, starting at 10 a.m. EDT.

Television Schedule (All times Pacific)

Wednesday, Aug. 11
Round of 64
12-1 p.m. (Peacock)
1-3 p.m. (Golf)

Thursday, Aug. 12
Round of 32
8-9 a.m. (Peacock)
9-11 a.m. (Golf)

Friday, Aug. 13
Quarterfinals
8-9 a.m. (Peacock)
9-11 a.m. (Golf)

Saturday, Aug. 14
Semifinals
12-1 p.m. (Golf)
1-3 p.m. (NBC)

Sunday, Aug. 15
Championship Match
Afternoon Round
12-1 p.m. (Golf)
1-3 p.m. (NBC)

Tee Times (All Times Eastern)

Monday (Aug. 9), Longue Vue, Hole #1 / Tuesday (Aug. 10), Oakmont, Hole #10
7:50 a.m. / 12:45 p.m. – Kevin O'Brien, Pittsburgh, Pa.; Sam Murphy, Decatur, Ala.; Leo Cheng, Porter Ranch, Calif.
8 a.m. / 12:55 p.m. – Kurt Watkins, Phoenix, Ariz.; Mark Goetz, Greensburg, Pa.; TJ Shehee, Mead, Colo.
8:10 a.m. / 1:05 p.m. – Connor Creasy, Abingdon, Va.; Chad Sewell, Conroe, Texas; James Leow, Singapore
8:20 a.m. / 1:15 p.m. – Alex Fitzpatrick, England; Ricky Castillo, Yorba Linda, Calif.; Cole Hammer, Houston, Texas
8:30 a.m. / 1:25 p.m. – Caleb Surratt, Indian Trail, N.C.; Max DuPree, Eatonton, Ga.; Corey Ghiringhelli, Santa Rosa, Calif.
8:40 a.m. / 1:35 p.m. – Sam Goldenring, Florham Park, N.J.; Aram Yenidjeian, Argentina; Mateo Fuenmayor, Beaverton, Ore.
8:50 a.m. / 1:45 p.m. – Charlie Flynn, Lafayette, La.; Van Holmgren, Plymouth, Minn.; Connor Polender, Lake Bluff, Ill.
9 a.m. / 1:55 p.m. – Michael Cliff, Fresno, Calif.; Chase Sienkiewicz, Frisco, Texas; Caleb Hicks, Arlington, Texas
9:10 a.m. / 2:05 p.m. – Cameron Sisk, San Diego, Calif.; Travis Vick, Hunters Creek Village, Texas; Lukas Michel, Australia
9:20 a.m. / 2:15 p.m. – Brandon Bueno, Santa Monica, Calif.; Carson Enright, Longboat Key, Fla.; Kirby Coe-Kirkham, Sheridan, Wyo.
9:30 a.m. / 2:25 p.m. – Harrison Moir, Lake Oswego, Ore.; Jacob Miller, Tiffin, Ohio; Leopoldo Herrera III, Doral, Fla.
9:40 a.m. / 2:35 p.m. – Reed Greyserman, Boca Raton, Fla.; Adam Matteson, San Diego, Calif.; Chris Berzina, Fort Worth, Texas
9:50 a.m. / 2:45 p.m. – Brady Hinkle, Lancaster, S.C.; Sean Kato, Redmond, Wash.; Caden Fioroni, San Diego, Calif.

Monday (Aug. 9), Longue Vue, Hole #9 / Tuesday (Aug. 10), Oakmont, Hole #1
7:30 a.m. / 12:45 p.m. – Jason Li, Sewickley, Pa.; Jacob Pedersen, Shorewood, Minn.; Jay Csipkes, McKinney, Texas
7:40 a.m. / 12:55 p.m. – Jackson Solem, Longmont, Colo.; Cody Roth, Bellingham, Wash.; Andrew DiRamio, Boston, Mass.
7:50 a.m. / 1:05 p.m. – Cooper Parks, Campbellsville, Ky.; Drew Hackett, Charlotte, N.C.; Palmer McSpadden, Fayetteville, Ark.
8 a.m. / 1:15 p.m. – Deven Patel, Johns Creek, Ga.; Chris DeJohn, Ridgewood, N.J.; Ryan Gerard, Raleigh, N.C.
8:10 a.m. / 1:25 p.m. – Charles Osborne, Reno, Nev.; Joe Highsmith, Lakewood, Wash.; Andrew Kozan, West Palm Beach, Fla.
8:20 a.m. / 1:35 p.m. – John Marshall Butler, Louisville, Ky.; Will Halamandaris, Annapolis, Md.; Jonathan Griz, Hilton Head Island, S.C.
8:30 a.m. / 1:45 p.m. – Trey Denton, Madison, Miss.; Bo Andrews, Raleigh, N.C.; Ross Steelman, Columbia, Mo.
8:40 a.m. / 1:55 p.m. – Maverick Pavletich, Bakersfield, Calif.; Austin Greaser, Vandalia, Ohio; Ethan Ng, New York, N.Y.
8:50 a.m. / 2:05 p.m. – Ryggs Johnston, Libby, Mont.; Bo Jin, People's Republic of China; Jacob Bridgeman, Inman, S.C.
9 a.m. / 2:15 p.m. – Maxwell Moldovan, Uniontown, Ohio; Derek Hitchner, Minneapolis, Minn.; Michael Thorbjornsen, Wellesley, Mass.
9:10 a.m. / 2:25 p.m. – Nick Robillard, Birmingham, Ala.; John Barone, Dunmore, Pa.; Brian Stark, Kingsburg, Calif.
9:20 a.m. / 2:35 p.m. – Ryan Marter, Columbia, S.C.; Hunter Thomson, Canada; Sean Butscher, Tallahassee, Fla.
9:30 a.m. / 2:45 p.m. – Brian Ma, Milpitas, Calif.; David Timmins, Sandy, Utah; Max Kreikemeier, Chesterfield, Mo.

Monday (Aug. 9), Longue Vue, Hole #1 / Tuesday (Aug. 10), Oakmont, Hole #10
1:05 p.m. / 7:30 a.m. – Alex McCulla, Quincy, Ill.; Beck Burnette, Blairsville, Ga.; Braden List, Boca Raton, Fla.
1:15 p.m. / 7:40 a.m. – Trey Tobias, Franklin, Tenn.; Ethan Hall, Morehead City, N.C.; William Paysse, Temple, Texas
1:25 p.m. / 7:50 a.m. – Jimmy Castles, Cupertino, Calif.; Austin Fulton, Villa Rica, Ga.; Brendan O'Reilly, Hinsdale, Ill.
1:35 p.m. / 8 a.m. – Palmer Jackson, Murrysville, Pa.; William Holcomb V, Crockett, Texas; Cohen Trolio, West Point, Miss.
1:45 p.m. / 8:10 a.m. – Dennis Bull, Norwalk, Iowa; Christopher Zhang, Blacksburg, Va.; Robbie Ziegler, Tualatin, Ore.
1:55 p.m. / 8:20 a.m. – Gordon Sargent, Birmingham, Ala.; Frank Lindwall, Cedar Rapids, Iowa; TBD
2:05 p.m. / 8:30 a.m. – Preston Summerhays, Scottsdale, Ariz.; William Mouw, Chino, Calif.; Garrett Rank, Canada
2:15 p.m. / 8:50 a.m. – Jackson Thompson, Dakota Dunes, S.D.; John Kim, Palm Desert, Calif.; Nick Gabrelcik, Trinity, Fla.
2:25 p.m. / 8:50 a.m. – Conor Gough, England; Brad Reeves, Woodbridge, Calif.; Matthew Soucinek, Lake City, Fla.
2:35 p.m. / 9 a.m. – Harrison Ott, Brookfield, Wis.; Carson Ownbey, Canton, N.C.; Lukas Clark, Holland, Pa.
2:45 p.m. / 9:10 a.m. – Patrick McCormick, Bethesda, Md.; Lane Wallace, Yukon, Okla.; Nathan Bertsch, Bradenton, Fla.
2:55 p.m. / 9:20 a.m. – Jake Sollon, Venetia, Pa.; Scotty Kennon, Ponte Vedra Beach, Fla.; Joe Alfieri, Lutz, Fla.
3:05 p.m. / 9:30 a.m. – Parker Gillam, Winston-Salem, N.C.; Liam Gill, Wayland, Mass.; Cooper Schultz, Wichita, Kan.

Monday (Aug. 9), Longue Vue, Hole #9 / Tuesday (Aug. 10), Oakmont, Hole #1
12:45 p.m. / 7:30 a.m. – Kevin Sze, Saratoga, Calif.; Matthew Ruel, Oldsmar, Fla.; Sean Crowley, Littleton, Colo.
12:55 p.m. / 7:40 a.m. – Luke Kluver, Norfolk, Neb.; Ty Stites, Sallisaw, Okla.; Christopher Ferris, St. Louis, Mo.
1:05 p.m. / 7:50 a.m. – Martin Vorster, South Africa; Ryan Hall, Knoxville, Tenn.; Sean Knapp, Oakmont, Pa.
1:15 p.m. / 8 a.m. – Sam Nicholson, Atlantic Beach, Fla.; Grayson Blunt, Houston, Texas; Blake L. Trimble, Denver, Colo.
1:25 p.m. / 8:10 a.m. – Trey Winstead, Baton Rouge, La.; Alejandro Armijo, Rio Rancho, N.M.; William Mitchell, Atlanta, Ga.
1:35 p.m. / 8:20 a.m. – Nolan Forsman, Larchmont, N.Y.; Christian Banke, Scottsdale, Ariz.; Kuangyu Chen, Australia
1:45 p.m. / 8:30 a.m. – Devon Bling, Ridgecrest, Calif.; Nicholas Dunlap, Huntsville, Ala.; Trent Phillips, Boiling Springs, S.C.
1:55 p.m. / 8:40 a.m. – Tucker Allen, Tolar, Texas; Bartley Forrester, Gainesville, Ga.; Jack Goldasich, Birmingham, Ala.
2:05 p.m. / 8:50 a.m. – Hunter Fry, Dacula, Ga.; Nicholas Infanti, Jacksonville, Fla.; Brett Widner, Avon, Ind.
2:15 p.m. / 9 a.m. – Hugo Townsend, Sweden; Ian Siebers, Bellevue, Wash.; Zach Shirley, High Ridge, Mo.
2:25 p.m. / 9:10 a.m. – Stephen Hale, Bakersfield, Calif.; Harrison Kingsley, Murrieta, Calif.; Alex Locke, Springfield, Mo.
2:35 p.m. / 9:20 a.m. – Trevor Randolph, Franklin Lakes, N.J.; Francisco Osio, Mexico; Jack Parker, Columbia, Mo. 2:45 p.m. / 9:30 a.m. – Eddy Lai, San Jose, Calif.; Abbie Valentine, Naples, Fla.; Charlie Nikitas, Glenview, Ill.

Monday (Aug. 9), Oakmont, Hole #1 / Tuesday (Aug. 10), Longue Vue, Hole #9
7:30 a.m. / 12:45 p.m. – Jimmy Meyers, Wexford, Pa.; James Imai, Brookline, Mass.; Max Sekulic, Canada
7:40 a.m. / 12:55 p.m. – Leon D'Souza, Hong Kong China; Johnny Travale, Canada; Neal Shipley, Pittsburgh, Pa.
7:50 a.m. / 1:05 p.m. – Joshua Irving, Dallas, Texas; Jackson Suber, Tampa, Fla.; Bob Royak, Alpharetta, Ga.
8 a.m. / 1:15 p.m. – James Swan, Canada; Luis Carrera, Mexico; Mason Nome, Houston, Texas
8:10 a.m. / 1:25 p.m. – Kento Yamawaki, Japan; Jimmy Dales, Northville, Mich.; Brian Garrett, San Antonio, Texas
8:20 a.m. / 1:35 p.m. – Gunnar Broin, Chanhassen, Minn.; Khavish Varadan, Malaysia; Clay Merchent, Noblesville, Ind.
8:30 a.m. / 1:45 p.m. – Davis Chatfield, Attleboro, Mass.; Jose Islas, Mexico; Howon Kim, Republic of Korea
8:40 a.m. / 1:55 p.m. – Aman Gupta, Concord, N.C.; Matthew Sharpstene, Charlotte, N.C.; Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.
8:50 a.m. / 2:05 p.m. – Peter Bradbeer, Bryn Mawr, Pa.; Carson Kammann, Knoxville, Tenn.; Etienne Papineau, Canada
9 a.m. / 2:15 p.m. – Jackson Rothwell, Canada; Alex Chin, Pleasanton, Calif.; Caden Baker, Mebane, N.C.
9:10 a.m. / 2:25 p.m. – Luke Potter, Encinitas, Calif.; Kelly Chinn, Great Falls, Va.; Julian Perico, Peru
9:20 a.m. / 2:35 p.m. – Rhett Sellers, Longview, Texas; Steven Carter, Saint Augustine, Fla.; Xavier Marcoux, Canada
9:30 a.m. / 2:45 p.m. – Daulet Tuleubayev, Kazakhstan; Evan Katz, Washington, D.C.; Devin Morley, Republic of Ireland

Monday (Aug. 9), Oakmont, Hole #10 / Tuesday (Aug. 10), Longue Vue, Hole #1
7:30 a.m. / 1:05 p.m. – Matt Vogt, Indianapolis, Ind.; Christian Cavaliere, Katonah, N.Y.; Parker Coody, Plano, Texas
7:40 a.m. / 1:15 p.m. – Vicente Marzilio, Argentina; Louis Dobbelaar, Australia; Dylan Menante, Carlsbad, Calif.
7:50 a.m. / 1:25 p.m. – Kieran Vincent, Zimbabwe; Piercen Hunt, Canada; James Jackson, Cohoes, N.Y.
8 a.m. / 1:35 p.m. – Brendan MacDougall, Canada; William Parker, Glen Cove, N.Y.; Andres Aranguren, Puerto Rico
8:10 a.m. / 1:45 p.m. – Ian Bangor, Pittsburgh, Pa.; James Piot, Canton, Mich.; Scott Barton, Dallas, Texas
8:20 a.m. / 1:55 p.m. – Timothius Tamardi, Indonesia; Craig Doell, Canada; Keita Okada, Japan
8:30 a.m. / 2:05 p.m. – Kotaro Murata, Japan; Mateo Fernandez de Oliveira, Argentina; William Duquette, Canada
8:40 a.m. / 2:15 p.m. – Patrick Sheehan, Doylestown, Pa.; CJ Jones, Frankfort, Ky.; Adam Miller, Nekoosa, Wis.
8:50 a.m. / 2:25 p.m. – Lingkun Kong, People's Republic of China; David Nyfjall, Sweden; Cecil Belisle, Red Wing, Minn.
9 a.m. / 2:35 p.m. – Enrique Dimayuga, England; Yuki Moriyama, Japan; Jacob Cook, Frankfort, Ky.
9:10 a.m. / 2:45 p.m. – Sam Bennett, Madisonville, Texas; David Puig, Spain; Ren Yonezawa, Japan
9:20 a.m. / 2:55 p.m. – Henry Shimp, Charlotte, N.C.; Dennis Martin, Los Angeles, Calif.; Thomas Hutchison, San Jose, Calif.
9:30 a.m. / 3:05 p.m. – Jeremy Tetrault, Lino Lakes, Minn.; Joey Moore, Billings, Mont.; Nate Menon, Wyomissing, Pa.

Monday (Aug. 9), Oakmont, Hole #1 / Tuesday (Aug. 10), Longue Vue, Hole #9
12:45 p.m. / 7:30 a.m. – Chris Devlin, Birmingham, Ala.; Garrett Wood, Mason, Ohio; Brad Mason, Dallas, Texas
12:55 p.m. / 7:40 a.m. – Jackson Chandler, Dublin, Ohio; Grant Haefner, Bloomfield Hills, Mich.; Benjamin Hong, Brea, Calif.
1:05 p.m. / 7:50 a.m. – Joseph Pagdin, England; Alvaro Muller Baumgart Lucena, Spain; Joey Vrzich, La Jolla, Calif.
1:15 p.m. / 8 a.m. – Patrick McCann, Tallahassee, Fla.; Weston Jones, Sudbury, Mass.; Charles Waddell, Kenilworth, Ill.
1:25 p.m. / 8:10 a.m. – Grant Martens, San Diego, Calif.; Chris Kamin, Phoenix, Ariz.; Sean Niles, Troy, Mich.
1:35 p.m. / 8:20 a.m. – Christopher Wheeler, Addison, Texas; Noah Norton, Chico, Calif.; Bradley Bastion, Shelby Township, Mich.
1:45 p.m. / 8:30 a.m. – Darren Fletcher, Cave Creek, Ariz.; Bryce Lewis, Hendersonville, Tenn.; Collin Adams, Charlotte, N.C.
1:55 p.m. / 8:40 a.m. – R.B. Clyburn, Cartersville, Ga.; David Stanford, Vienna, Va.; Ethan Tseng, Portland, Ore.
2:05 p.m. / 8:50 a.m. – Keita Nakajima, Japan; Pierceson Coody, Plano, Texas; Ludvig Aberg, Sweden
2:15 p.m. / 9 a.m. – Chris Lambrou, Baldwin, N.Y.; Conor McGrath, Huntingdon Valley, Pa.; Joe Weiler, West Lafayette, Ind.
2:25 p.m. / 9:10 a.m. – Caleb Shetler, Saratoga, Calif.; Nick Lyerly, Salisbury, N.C.; Adam Bratton, Newburgh, Ind.
2:35 p.m. / 9:20 a.m. – Jackson Rivera, Rancho Santa Fe, Calif.; Sebastian Moss, Houston, Texas; Nicholas Dentino, Carmel, Ind.
2:45 p.m. / 9:30 a.m. – Jake Hennessy, San Antonio, Texas; Michael Barnard, Gallatin, Tenn.; Trevor Lewis, Prescott, Ariz.

Monday (Aug. 9), Oakmont, Hole #10 / Tuesday (Aug. 10), Longue Vue, Hole #1
12:45 p.m. / 7:50 a.m. – Drew Salyers, Howard, Ohio; Brent Hamm, Warner Robins, Ga.; Walker Lee, Houston, Texas
12:55 p.m. / 8 a.m. – Taiga Sugihara, Japan; Sam Choi, Republic of Korea; Yuxin Lin, People's Republic of China
1:05 p.m. / 8:10 a.m. – Wyatt Koricanek, Yorktown, Texas; Robert Keilch, Newport Beach, Calif.; Benjamin Nelson, Madison, Miss.
1:15 p.m. / 8:20 a.m. – Canon Claycomb, Bowling Green, Ky.; Todd White, Spartanburg, S.C.; Cole Sherwood, Austin, Texas
1:25 p.m. / 8:30 a.m. – Garrett Barber, Stuart, Fla.; Yaroslav Merkulov, Rochester, N.Y.; Puwit Anupansuebsai, Thailand
1:35 p.m. / 8:40 a.m. – Brett Inserra, Upper Saddle River, N.J.; Matthew Sutherland, Carmichael, Calif.; Clay Stirsman, Carmel, Ind.
1:45 p.m. / 8:50 a.m. – Donald Kay, San Diego, Calif.; John Keefer, San Antonio, Texas; Brendan Valdes, Orlando, Fla.
1:55 p.m. / 9 a.m. – Stephen Campbell Jr., Richmond, Texas; Brad Valois, Warwick, R.I.; Connor Sheehan, Lancaster, Pa.
2:05 p.m. / 9:10 a.m. – Noah Goodwin, Corinth, Texas; Kiko Francisco Coelho, Portugal; Peter Fountain, Raleigh, N.C.
2:15 p.m. / 9:20 a.m. – Calen Sanderson, Newtown, Pa.; Michael Brown, Maple Shade Township, N.J.; Nashawn Tyson, Stuart, Fla.
2:25 p.m. / 9:30 a.m. – Connor Jones, Denver, Colo.; Kaelen Dulany, Keller, Texas; Tyler Schafer, Long Beach, Calif.
2:35 p.m. / 9:40 a.m. – Francis Catalano, Camarillo, Calif.; Cole Ponich, Farmington, Utah; Tony Hendricks, Phoenix, Ariz.
2:45 p.m. / 9:50 a.m. – Carson Lundell, Alpine, Utah; JonErik Alford, Roswell, Ga.; Grayson Gilbert, Monroe, La.

121st U.S. Amateur Championship – Par & Yardage
Oakmont (Pa.) Country Club will be set up at 7,254 yards and will play to a par of 35-35—70. Longue Vue Club, in Verona, Pa., will be set up at 6,647 yards and will play to a par of 35-35—70. The yardage for each round of the championship will vary due to course setup and conditions.

ABOUT THE U.S. Amateur

The U.S. Amateur, the oldest USGA championship, was first played in 1895 at Newport Golf Club in Rhode Island. The event, which has no age restriction, is open to those with a Handicap Index of 2.4 or lower. It is one of 14 national championships conducted annually by the USGA, 10 of which are strictly for amateurs. It is the pre-eminent amateur competition in the world. Applications are typically placed online in the spring at www.usga.org.

View Complete Tournament Information

Latest in 

Amateurgolf.com, Inc.
6965 El Camino Real 105-631
Carlsbad, CA 92011

Facebook Twitter YouTube Instagram