LOGIN  |  JOIN  |  INFO
U.S. Amateur pairings and starting times

FAR HILLS, N.J. – Groupings and starting times for the first two rounds of stroke-play qualifying at the 2011 U.S. Amateur Championship on Monday (August 22) and Tuesday (August 23) at the par 36-36–72, 7,760-yard Erin Hills and the par 35-35–70, 6,622-yard Blue Mound Golf & Country Club:

All Times CDT

Monday (August 22), hole #1 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #10 (Blue Mound)

7 a.m. – 12:15 p.m. – Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Paul Haley, Dallas, Texas; Mackenzie Hughes, Canada

7:10 a.m. –12:25 p.m. – Michael Barbosa, Saint Petersburg, Fla.; Drew Trujillo, Montrose, Colo.; Steve Lee, Gallatin, Tenn.

7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Andrew Graham, Lagrangeville, N.Y.; John Foster, Canada; Grant Weaver, Wooster, Ohio

7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Danny Keddie, England; Mac McClung, Fremont, Calif.; Harris English, Thomasville, Ga.

7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Kolton Crawford, Mansfield, Texas; Patrick Christovich, New Orleans, La.; Andrew Yun, Chandler, Ariz.

7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Alex Ching, Honolulu, Hawaii; Corbin Mills, Easley, S.C.; Jeremy Wells, Prince George, Va.

8 a.m. – 1:15 p.m. – Ryan Abbate, Weston, Fla.; Justin Thomas, Goshen, Ky.; Jonathan Pannone, East Greenwich, R.I.

8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Adam Austreng, Green Bay, Wis.; Paul Peterson, Corvallis, Ore.; Albin Choi, Canada

8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Justin Shin, Canada; Christopher Tuulik, San Diego, Calif.; Tony Krogen, Marshall, Minn.

8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Jack Dukeminier, Eugene, Ore.; Bryson Dechambeau, Clovis, Calif.; Matt Pinizzotto, Salinas, Calif.

8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Russell Pies, Potomac, Md.; Dennis Holub, Reminderville, Ohio; Tom Moore, Huntington Beach, Calif.

8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Bradley Shigezawa, Honolulu, Hawaii; Matt Dubrowski, Bergenfield, N.J.; Daniel Kim, Canada

9 a.m. – 2:15 p.m. – Herbert Day, El Salvador; Tyler Raber, El Macero, Calif.; Chris Williams, Moscow, Idaho

Monday (August 22), hole #10 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #1 (Blue Mound)

7 a.m. – 12:15 p.m. – Peter Williamson, Hanover, N.H.; Alex Moon, Dallas, Texas; Matt Adcock, Phoenix, Ariz.

7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Kelly Kraft, Denton, Texas; Tom Lewis, England; Alex Stinson, Anderson, Ind.

7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Alexander Moore, Richland, Wash.; Tyler Dunlap, Westlake, Texas; Hunter Hamrick, Montgomery, Ala.

7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Peter Uihlein, Orlando, Fla.; Erik Schleicher, Grosse Pointe Shores, Mich.; Jacob Burger, Orangeburg, S.C.

7:40 a.m. – 12:55 p.m. – James Parsons, Canada; Alex Franklin, San Rafael, Calif.; Bryden Macpherson, Australia

7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Martin Jeppesen II, Ypsilanti, Mich.; Marc Sambol, Dallas, Texas; Nicholas MacDonald, Lebanon, N.H.

8 a.m. – 1:15 p.m. – Kyle Beversdorf, Plymouth, Minn.; Luke Joy, England; Blake Biddle, St Charles, Ill.

8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Robbie Ziegler, Canby, Ore.; Will Collins, Salisbury, N.C.; Todd Baek, San Diego, Calif.

8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Spencer Cole, Winter Park, Fla.; Jonathan McCurry, Sanford, N.C.; Nick Gilliam, Gainesville, Fla.

8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Michael Stewart, Scotland; Maxwell Buckley, Rye, N.Y.; Scott Langley, St Louis, Mo.

8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Bhavik Patel, Bakersfield, Calif.; Christopher Baingo, Llano, Calif.; Wesley Gosselin, Knoxville, Tenn.

8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Si-Woo Kim, Korea; Todd Mitchell, Bloomington, Ill.; Cameron Wilson, Rowayton, Conn.

9 a.m. – 2:15 p.m. – Matt Hansen, Los Osos, Calif.; Patrick Cantlay, Los Alamitos, Calif.; W. Jay Degenhart, Savannah, Ga.

Monday (August 22), hole #1 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #10 (Blue Mound)

12:15 p.m. – 7 a.m. – David Kim, Redondo Beach, Calif.; Jonathan Randolph, Brandon, Miss.; Michael Decker, Pebble Beach, Calif.

12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Max Homa, Valencia, Calif.; David Lang, Canada; Jade Scott, Daingerfield, Texas

12:35 p.m. – 7:20 a.m. – David Brown, Pittsburgh, Pa.; Stephan Jaeger, Germany; Greg Etimos, East Islip, N.Y.

12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Blaine Woodruff, Acworth, Ga.; Denny McCarthy, Rockville, Md.; Ben Juffer, West Des Moines, Iowa

12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Teddy Schrier, Atwater, Calif.; Chelso Barrett, Keene, N.H.; Anders Albertson, Woodstock, Ga.

1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Matt Ewald, Topeka, Kan.; Michael Johnson, Birmingham, Ala.; David Freeman, Canada

1:15 p.m. – 8 a.m. – Donald Constable, Deephaven, Minn.; Thomas Halla, Colgate, Wis.; Beau Hossler, Mission Viejo, Calif.

1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Ian Vandersee, West Des Moines, Iowa; Gabe Plaza, Somerton, Ariz.; Lewis Chong, Canada

1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Wesley Graham, Port Orange, Fla.; Blayne Barber, Lake City, Fla.; James White, Acworth, Ga.

1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Mitch Evanecz, Canada; Blake Kennedy, Moore, S.C.; Tim Sundseth, Corvallis, Ore.

1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Scottie Scheffler, Dallas, Texas; Michael Coriasso, Grand Blanc, Mich.; Garrett Rank, Canada

2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Michael McCoy, West Des Moines, Iowa; Charlie Hughes, Canada; Preston Bartley, Copan, Okla.

2:15 p.m. – 9 a.m. – Julian Suri, St. Augustine, Fla.; Christopher Biuso, Temple Terrace, Fla.; Richard Jung, Canada

Monday (August 22), hole #10 (Erin Hills); Tuesday (August 23), hole #1 (Blue Mound)

12:15 p.m. – 7 a.m. – Brady Klotz, Nappanee, Ind.; Ryan Leahey, Conn.; Tze Huang Choo, Singapore

12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Ryan Black, Port St Lucie, Fla.; Spencer Lawson, Raleigh, N.C.; Donny Hopoi, Hawaii

12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Herbie Aikens, Pembroke, Mass.; Richard Maddox, Panama City, Fla.; Will McCurdy, Fort Payne, Ala.

12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Alex Williams, Cornwall On Hudson, N.Y.; Emiliano Grillo, Bradenton, Fla.; Joseph Nichols, Little Rock, Ark.

12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Taylor Pendrith, Canada; Matt Nagy, Buena Vista, Ga.; Jack Schultz, Whitefish Bay, Wis.

1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Andrew Green, Edmond, Okla.; Christian Raynor, Kennesaw, Ga.; Dylan Frittelli, South Africa

1:15 p.m. – 8 a.m. – Doug Kleeschulte, Kingston, N.Y.; Trevor Simsby, Carlsbad, Calif.; J. J. Spaun, Eagle Rock, Calif.

1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Cody Gribble, Dallas, Texas; Mitch Sutton, Canada; Michael Slaven, Chicago, Ill.

1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Brett Patterson, McMinnville, Tenn.; David Denlinger, Lancaster, Pa.; Eugene Wong, Canada

1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Christopher Crawford, Bensalem, Pa.; Tyler Falk, Springfield, Ore.; Timothy Madigan, Rio Rancho, N.M.

1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Cory McElyea, Santa Cruz, Calif.; Patrick Carter, Huntington, W.V.; Daniel Nisbet, Australia

2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Matthew Broome, Barrington, R.I.; Gene Elliott, West Des Moines, Iowa; Bruce Woodall, Yanceyville, N.C.

2:15 p.m. – 9 a.m. – Zhong Yang Fu, Canada; Ryan Card, Temecula, Calif.; Anthony Aloi, Plainsboro, N.J.

Monday (August 22), hole #1 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #10 (Erin Hills)

7 a.m. – 12:15 p.m. – William Peel IV, Potomac, Md.; Michael Fastert, Des Plaines, Ill.; David Christian, Oconomowoc, Wis.

7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Preston Dembowiak, Summerfield, N.C.; Nate Dunn, Manchester, Iowa; James Pleat, Nashua, N.H.

7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Davis Mullany, Great Barrington, Mass.; Sean Dale, Jacksonville, Fla.; Nick Thomas, Westlake Village, Calif.

7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Troy Anderson, Paradise Valley, Ariz.; Evan Beck, Virginia Beach, Va.; Sean Einhaus, Germany

7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Gregor Main, Danville, Calif.; Zac Blair, Ogden, Utah; Seth Reeves, Duluth, Ga.

7:50 a.m. – 1:05 p.m. – A.J. McInerney, Henderson, Nev.; Wyndham Clark, Greenwood Village, Colo.; Russell Henley, Macon, Ga.

8 a.m. – 1:15 p.m. – Patrick Rodgers, Avon, Ind.; Jim Markovitz, Bridgeville, Pa.; T.J. Vogel, Hollywood, Fla.

8:10 a.m. – 1:25 p.m. – David Chung, Fayetteville, N.C.; Damian Telles, The Dalles, Ore.; Stephen Carney, Tulsa, Okla.

8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Graham Brockington, Laguna Niguel, Calif.; Derek East, Canada; Stephen Seiden, Chadds Ford, Pa.

8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Garren Poirier, Killington, Vt.; Harold Varner III, Gastonia, N.C.; Jake Katz, Williamsville, N.Y.

8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Andrew Mason, Huntingdon Valley, Pa.; Brandon Moore, Glendale, Ariz.; Luis Cedeno, Pembroke Pines, Fla.

8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Jonathan Garrick, Atherton, Calif.; Lee Bedford, Cary, N.C.; Jeff Karlsson, Sweden

9 a.m. – 2:15 p.m. – Jack Fields, Southern Pines, N.C.; Michael Cromie, Cary, N.C.; Drew Preston, Grand Rapids, Mich.

Monday (August 22), hole #10 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #1 (Erin Hills)

7 a.m. – 12:15 p.m. – Jeff Mallette, North Canton, Ohio; David Smith, Plymouth, Minn.; Joseph Harrison, Boulder City, Nev.

7:10 a.m. – 12:25 p.m. – Joseph Toland, Dixville Notch, N.H.; Hunter Stewart, Nicholasville, Ky.; Bernard D'Amato, Weston, Conn.

7:20 a.m. – 12:35 p.m. – Cody Proveaux, Leesville, S.C.; Kevin Penner, Sammamish, Wash.; Byeong-Hun An, Korea

7:30 a.m. – 12:45 p.m. – Ryan Heisey, Greensboro, N.C.; Alex Shi Yup Kim, Fullerton, Calif.; Brad Miller, Timonium, Md.

7:40 a.m. – 12:55 p.m. – Jed Dirksen, Hampton, Iowa; Robert Leopold, Cranston, R.I.; Jay Woodward, Bridgeport, W.V.

7:50 a.m. – 1:05 p.m. – Nicholas Scott, Union, Ohio; Jordan Spieth, Dallas, Texas; Chase Wright, Muncie, Ind.

8 a.m. – 1:15 p.m. – Austin Hurt, Bainbridge Island, Wash.; Mitchell McLeroy, Mansfield, Texas; Daniel Miernicki, Santee, Calif.

8:10 a.m. – 1:25 p.m. – Randy Haag, Orinda, Calif.; Kyle Cobb, Tallahassee, Fla.; Tyler Merkel, Evansville, Ind.

8:20 a.m. – 1:35 p.m. – Alexis Gemme Piacente, Canada; Hojin Kang, Longwood, Fla.; Takuya Fuji, Japan

8:30 a.m. – 1:45 p.m. – Maxwell Scodro, Chicago, Ill.; McLain Leberte, Huntsville, Ala.; Kyle Kmiecik, Avon, Ohio

8:40 a.m. – 1:55 p.m. – Ryan Rettberg, Front Royal, Va.; Sam Yi, Northridge, Calif.; Steven Irwin, Arvada, Colo.

8:50 a.m. – 2:05 p.m. – Colin Dolph, Huntington, N.Y.; John Engler, Augusta, Ga.; David Lee, Houston, Texas

9 a.m. – 2:15 p.m. – Andrew Ward, York, S.C.; Andrew Wyatt, Lake Forest, Ill.; Terence Begnel, Tulsa, Okla.

Monday (August 22), hole #1 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #10 (Erin Hills)

12:15 p.m. – 7 a.m. – Jack Senior, England; Evan Emerick, Oceanside, Calif.; Ryan McCarthy, Australia

12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Bill O'Connor, Birmingham, Mich.; Kevin Fitzgerald, Riverside, Calif.; Cory Williamson, Collins, Miss.

12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Jim Knous, Golden, Colo.; Mike Ignasiak, Saline, Mich.; Edward Figueroa, Naples, Fla.

12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Zach Primavera, Lynn Haven, Fla.; C.G. Mercatoris, Brookville, Pa.; Danny Lewis, Morrow, Ohio

12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Matthew Seramin, San Geronimo, Calif.; John Peterson, Fort Worth, Texas; Brooks Koepka, Lake Worth, Fla.

1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Ryan Peterson, Eagan, Minn.; Adam Schenk, Vincennes, Ind.; Cory Whitsett, Houston, Texas

1:15 p.m. – 8 a.m. – Brad Benjamin, Rockford, Ill.; Anton Arboleda, La Canada, Calif.; Tae Wan Lee, Korea

1:25 p.m. – 8:10 a.m. – Luke Guthrie, Quincy, Ill.; David DeNunzio, Jeannette, Pa.; Arnond Vongvanij, Gainesville, Fla.

1:35 p.m. – 8:20 a.m. – James Back, Cerritos, Calif.; Bryce Chalkley, Richmond, Va.; Zahkai Brown, Arvada, Colo.

1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Nick Austin, Midlothian, Va.; Kyle Kopsick, Highland Park, Ill.; Vince India, Deerfield, Ill.

1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Jack Perry, Santa Barbara, Calif.; Derek Ernst, Clovis, Calif.; Max Gilbert, Canada

2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Scott Davenport, Marietta, Ga.; Michael Weaver, Fresno, Calif.; Stiggy Hodgson, England

2:15 p.m. – 9 a.m. – Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.; Kramer Hickok, Plano, Texas; Alex Rowland, Houston, Miss.

Monday (August 22), hole #10 (Blue Mound); Tuesday (August 23), hole #1 (Erin Hills)

12:15 p.m. – 7 a.m. – Cheng-Tsung Pan, Chinese Taipei; Mason Jacobs, Metropolis, Ill.; Sean Keating, Cincinnati, Ohio

12:25 p.m. – 7:10 a.m. – Juan Salcedo, The Woodlands, Texas; Jace Long, Dixon, Mo.; Jeffrey Osberg, West Chester, Pa.

12:35 p.m. – 7:20 a.m. – Jordan Russell, College Station, Texas; Steven Kearney, Carlsbad, Calif.; Arnold Yoon, Buena Park, Calif.

12:45 p.m. – 7:30 a.m. – Nick Brothers, Crystal River, Fla.; Jonathan Fly, Memphis, Tenn.; Jim Liu, Smithtown, N.Y.

12:55 p.m. – 7:40 a.m. – Colin Chapman, Franklin, N.C.; Matthew Stieger, Australia; Drew Evans, Dallas, Texas

1:05 p.m. – 7:50 a.m. – Andrew McCain, Australia; Ben Geyer, Arbuckle, Calif.; Ben Kohles, Cary, N.C.

1:15 p.m. – 8 a.m. – John Darden, Frisco, Texas; Spencer Fletcher, Los Altos, Calif.; Keith Mitchell, Chattanooga, Tenn.

1:25 p.m. – 8:10 a.m. – J.D. Tomlinson, Gainesville, Fla.; Jordan Weir, El Dorado Hills, Calif.; Andrew Putnam, University Place, Wash.

1:35 p.m. – 8:20 a.m. – Adam Hofmann, Pittsburgh, Pa.; Jordan Burgess, Windsor, Colo.; Clinton Shepard, West Monroe, La.

1:45 p.m. – 8:30 a.m. – Joey Petronio, Orlando, Fla.; Austin Cody, N. Charleston, S.C.; Andres Pumariega, Miami, Fla.

1:55 p.m. – 8:40 a.m. – Tripp McAllister, Lake City, S.C.; John Hahn, Las Vegas, Nev.; Sejun Yoon, Vista, Calif.

2:05 p.m. – 8:50 a.m. – Mike Miller, Brewster, N.Y.; William Coe, San Diego, Calif.; Scott Stiles, Canada

2:15 p.m. – 9 a.m. – Justin Bryant, St. Louis, Mo.; Kevin Dougherty, Murrieta, Calif.; Richard Berkmeyer, St. Louis, Mo.
ABOUT THE U.S. Amateur

The U.S. Amateur, the oldest USGA championship, was first played in 1895 at Newport Golf Club in Rhode Island. The event, which has no age restriction, is open to those with a Handicap Index of 2.4 or lower. It is one of 13 national championships conducted annually by the USGA, 10 of which are strictly for amateurs. It is the pre-eminent amateur competition in the world. Applications are typically placed online, starting the third week in April at www.usga.org.

View Complete Tournament Information

Comments
Latest in 

Amateurgolf.com, Inc.
6965 El Camino Real 105-631
Carlsbad, CA 92011