Nathan Smith has won a record four U.S. Mid-Amateurs
(USGA Photo)
ELVERSON, PA (September 1, 2016) -- On Thursday the USGA announced the tee times and groupings for the first two rounds of the 2016 U.S. Mid-Amateur Championship scheduled for Saturday, September 10th and Sunday, September 11th. The 2016 U.S. Mid-Amateur is being played at Stonewall Links.
The first two days of play will feature 18-hole stroke play qualifying rounds set to be played on both the Old and North Courses. Upon the completion of play on Sunday the top-64 players will advance to match play, which will be contested on the Old Course.
First and Second Round Tee Times
*All times are EST
Saturday (Sept. 10), North Course, No. 1 / Sunday (Sept. 11), Old Course, No. 10
7:15 a.m. / 12:15 p.m. – Dylan Everett, Austin, Texas; Brett Bockmann, Yucaipa, Calif.; Claudio Consul, Germany
7:26 a.m. / 12:26 p.m. – Chad Niezing, Manchester, Mo.; Derek Busby, Ruston, La.; Jon Lindstrom, Broomfield, Colo.
7:37 a.m. / 12:37 p.m. – Brian Krex, Bronxville, N.Y.; Richard Yai, El Paso, Texas; Justin Kruse, Ottawa Hills, Ohio
7:48 a.m. / 12:48 p.m. – Brian Langley, Bluffton, S.C.; Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Christopher Thayer, Denver, Colo.
7:59 a.m. / 12:59 p.m. – Harold Wyatt, Atlanta, Ga.; J.D. Anderson, Johnston, Iowa; Andrew Sajevic, Fremont, Neb.
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Joe Alfieri, Lutz, Fla.; Matthew Jacobsen, Portland, Ore.; Richard Hayes, Wilton, Conn.
8:21 a.m. / 1:21 p.m. – Roy Kim, Los Angeles, Calif.; Paul Noelke, Madison, Wis.; Robert Evans, Austin, Texas
8:32 a.m. / 1:32 p.m. – Doug Smith II, Versailles, Ky.; Chris Coleman, Waynesville, Ohio; Brad Gibson, Plano, Texas
8:43 a.m. / 1:43 p.m. – Sean Keating, Cincinnati, Ohio; Todd Mitchell, Bloomington, Ill.; Matthew Sughrue, Arlington, Va.
8:54 a.m. / 1:54 p.m. – James Scorse, Churchville, N.Y.; Matt Cohn, San Francisco, Calif.; John Kelly, East Longmeadow, Mass.
9:05 a.m. / 2:05 p.m. – David Hall, Birmingham, Mich.; Brad Nurski, St. Joseph, Mo.; Matthew Finger, Woolwich Township, N.J.
Saturday (Sept. 10), North Course, No. 10/ Sunday (Sept. 11), Old Course, No. 1
7:15 a.m. / 12:15 p.m. – Joshua Irving, Dallas, Texas; Chris Noel, Broken Arrow, Okla.; Robby Going, Lake Charles, La.
7:26 a.m. / 12:26 p.m. – Jackson Beindorf, Birmingham, Ala.; Chris Cassetta, Roanoke, Va.; C.J. Brock, Richardson, Texas
7:37 a.m. / 12:37 p.m. – Andy Matthews, Grand Rapids, Mich.; Taylor Jones, Birmingham, Ala.; Todd White, Spartanburg, S.C.
7:48 a.m. / 12:48 p.m. – Ryan Brimley, Herriman, Utah; Sean Heidrick, Dallas, Texas; Nick Lumsden, Escondido, Calif.
7:59 a.m. / 12:59 p.m. – Donald Wolfe III, Miami Beach, Fla.; Jason Aspelund, Federal Way, Wash.; Jeffrey Anderson, Idaho Falls, Idaho
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Harrison Cuevas, Houston, Texas; Michael Moreland, Elk Grove, Calif.; Brett Cooper, East Rockaway, N.Y.
8:21 a.m. / 1:21 p.m. – Samuel Ring, Carthage, N.C.; Jesse Daley, Palm Beach Gardens, Fla.; Aaron Roth, Chaska, Minn.
8:32 a.m. / 1:32 p.m. – Kevin Beavers, Seattle, Wash.; Andy Drohen, Granville, Mass.; Bryan Hoops, Tempe, Ariz.
8:43 a.m. / 1:43 p.m. – Kevin Silva, New Bedford, Mass.; Derek Lee, Snoqualmie, Wash.; Kelsey Cline, Edmond, Okla.
8:54 a.m. / 1:54 p.m. – David Bolen, Lubbock, Texas; Philip Lee, White Bluff, Tenn.; Jim Coleman, Billings, Mont.
9:05 a.m. / 2:05 p.m. – Brian McDermott, Media, Pa.; Davis Miller, Tampa, Fla.; Matthew Collins, Powell, Ohio
Saturday (Sept. 10), North Course, No. 1 / Sunday (Sept. 11), Old Course, No. 10
12:15 p.m. / 7:15 a.m. – Brad Wilder, Fort Wright, Ky.; Antonio Grillo, Martha's Vineyard, Mass.; Blake Watts, Fort Payne, Ala.
12:26 p.m. / 7:26 a.m. – Draegen Majors, Tulsa, Okla.; Andy Latowski, San Francisco, Calif.; Chris Dukeminier, Portland, Ore.
12:37 p.m. / 7:37 a.m. – Daniel Eggertsson, Royal Palm Beach, Fla.; Eric Lefante, Florham Park, N.J.; John Barnett, Nashville, Tenn.
12:48 p.m. / 7:48 a.m. – Joseph Ida, Overland Park, Kan.; Wills Reardon, New York, N.Y.; Edward Fryatt, England
12:59 p.m. / 7:59 a.m. – Michael Fastert, Des Plaines, Ill.; Terrence Miskell, New Braunfels, Texas; Scott Harvey, Greensboro, N.C.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Zach Longgrear, Madison, Miss.; Arthur Lynch, Boise, Idaho; Sean Fitzpatrick, Port Orchard, Wash.
1:21 p.m. / 8:21 a.m. – Lloyd Roth, Willowbrook, Ill.; Michael Kelley, Westerville, Ohio; David Weisfeld, New York, N.Y.
1:32 p.m. / 8:32 a.m. – Nigel Hawryliw, Norton Shores, Mich.; Jordan Ebanks, St. Augustine, Fla.; Mike Stackus, Ellicott City, Md.
1:43 p.m. / 8:43 a.m. – David Watts, Cleveland, Tenn.; Chadd Slutzky, Deer Park, Ill.; Bryant Lach, Houston, Texas
1:54 p.m. / 8:54 a.m. – Doug Clapp, Walpole, Mass.; Dave Poteet, Suwanee, Ga.; Thomas Lee, Alpine, N.J.
2:05 p.m. / 9:05 a.m. – Ted Dougherty, Mechanicsville, Va.; Michael Perchak, Alamo, Calif.; Kevin Schultz, Tulsa, Okla.
Saturday, (Sept. 10), North Course, No. 10 / Sunday (Sept. 11), Old Course, No. 1
12:15 p.m. / 7:15 a.m. – Brandon Hargett, Springville, Utah; Trent Roush, Mason, W.Va.; Jack Hall, Savannah, Ga.
12:26 p.m. / 7:26 a.m. – Raymond Floyd, Old Greenwich, Conn.; Matt Hartley, Vancouver, Wash.; James Gallagher, Yorktown, Va.
12:37 p.m. / 7:37 a.m. – Bradley Lane, Lawrence, Kan.; John Brennan, Audubon, Pa.; Jordan Burke, Needham, Mass.
12:48 p.m. / 7:48 a.m. – Christopher Reeves, Jupiter, Fla.; Charles Anderson, Grand Rapids, Mich.; Shaun Helmle, Seabrook, Texas
12:59 p.m. / 7:59 a.m. – Christopher Ault, Yardley, Pa.; Ross Stewart, Albuquerque, N.M.; Jacob Rohde, Everett, Wash.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Gregor Orlando, Philadelphia, Pa.; Matthew Gourgeot, Decatur, Ala.; Jake Erickson, Springfield, Ill.
1:21 p.m. / 8:21 a.m. – Doug Hanzel, Savannnah, Ga.; Shaun Downie, Hilo, Hawaii; Steven Molumby, Norway
1:32 p.m. / 8:32 a.m. – Darin Goldstein, New York, N.Y.; Joe Kastelic, Hickory, N.C.; Ben Blundell, Oklahoma City, Okla.
1:43 p.m. / 8:43 a.m. – Nic Daugharty, Valdosta, Ga.; John Hunter, Houston, Texas; David Nocar, Millersville, Md.
1:54 p.m. / 8:54 a.m. – Kelly Sellers, Bartow, Fla.; Riley Pumphrey, Austin, Texas; Rick Stimmel, Pittsburgh, Pa.
2:05 p.m. / 9:05 a.m. – Mike Mendez, San Diego, Calif.; Tom Krystyn, Denver, Colo.; Chad Hanson, Lorena, Texas
Saturday, (Sept. 10), Old Course, No. 1 / Sunday (Sept. 11), North Course, No. 10
7:15 a.m. / 12:15 p.m. – Michael Blum, Palm Beach Gardens, Fla.; Arnold Cutrell, Greensburg, Pa.; Kenny Coakley, Minneapolis, Minn.
7:26 a.m. / 12:26 p.m. – Aaron Gavin, Milwaukee, Wis.; Dave Womack, McDonough, Ga.; David Noll, Dalton, Ga.
7:37 a.m. / 12:37 p.m. – Brett Boner, Charlotte, N.C.; Joshua Rhodes, Paducah, Ky.; Kory Storer, Brisbane, Calif.
7:48 a.m. / 12:48 p.m. – Michael O'Neal, Jacksonville, Fla.; Jonathan Jeter, New York, N.Y.; Kevin O'Connell, Raleigh, N.C.
7:59 a.m. / 12:59 p.m. – Peter Ianello, Chicago, Ill.; Packard Dewitt, Germantown, Tenn.; Adam Anderson, Portage, Mich.
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Andrew Rhodes, Westfield, Ind.; Michael Mitani, Irvine, Calif.; Brandon Russell, Glendale, Ariz.
8:21 a.m. / 1:21 p.m. – Brian Quackenbush, Aiken, S.C.; Michael Lee, Columbus, Ga.; Damon Krause, Los Angeles, Calif.
8:32 a.m. / 1:32 p.m. – Jaime Girardi, New Port Richey, Fla.; Randal Lewis, Alma, Mich.; Lee Maxwell, Cookeville, Tenn.
8:43 a.m. / 1:43 p.m. – David Reynolds, The Woodlands, Texas; Kevin Flack, Belvidere, Ill.; Sergio Reyes, Lakeside, Calif.
8:54 a.m. / 1:54 p.m. – Dan Bernard, Berwyn, Pa.; Blaine Staggs, San Diego, Calif.; Joe Mahurin, Noblesville, Ind.
9:05 a.m. / 2:05 p.m. – Jared Taylor, Edmond, Okla.; Adam Condello, Fairport, N.Y.; Michael Martin, Scottsdale, Ariz.
Saturday (Sept. 10), Old Course, No. 10 / Sunday (Sept. 11), North Course, No. 1
7:15 a.m. / 12:15 p.m. – David Gies II, Charlotte, N.C.; Robert Hamilton, Gold River, Calif.; Michael Christensen, Minneapolis, Minn.
7:26 a.m. / 12:26 p.m. – Michael McDermott, Bryn Mawr, Pa.; Nick Moore, Seaside, Calif.; Matt Gendron, Lakeland, Fla.
7:37 a.m. / 12:37 p.m. – Adam Warner, Haddon Twp., N.J.; Kevin Marsh, Las Vegas, Nev.; Josh Nichols, Kernersville, N.C.
7:48 a.m. / 12:48 p.m. – Joseph Saladino, Huntington, N.Y.; Troy Johnson, Maple Grove, Minn.; Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.
7:59 a.m. / 12:59 p.m. – Troy Anderson, Denver, Colo.; Michael Henry, Bloomington, Ill.; Nick Lambos, Massillon, Ohio
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Dan Sullivan, Pasadena, Calif.; Brad Valois, Warwick, R.I.; John Bearrie, Arlington, Texas
8:21 a.m. / 1:21 p.m. – Clark Holle, South Orange, N.J.; Sean Barrett, San Francisco, Calif.; Ryan Abbate, Weston, Fla.
8:32 a.m. / 1:32 p.m. – Eugene Elliott, West Des Moines, Iowa; Bill Williamson, Cincinnati, Ohio; Michael Muehr, Potomac Falls, Va.
8:43 a.m. / 1:43 p.m. – Dustin Groves, Keswick, Va.; Jarrett Grimes, Columbia, S.C.; David Lebowitz, Santa Monica, Calif.
8:54 a.m. / 1:54 p.m. – Andrew Price, Lake Bluff, Ill.; Matthew Broome, Jupiter, Fla.; John Ebert, Cleveland, Ohio
9:05 a.m. / 2:05 p.m. – David May, Auburn, N.Y.; Brett Viboch, Moraga, Calif.; Kory Bowman, Springfield, Mo.
Saturday (Sept. 10), Old Course, No. 1 / Sunday (Sept. 11), North Course, No. 10
12:15 p.m. / 7:15 a.m. – Matt Epperson, Lexington, Ky.; Mike McCoy, Des Moines, Iowa; Jordan Hawkinson, Stillwater, Minn.
12:26 p.m. / 7:26 a.m. – Ryan Gale, Costa Mesa, Calif.; Chip Lutz, Reading, Pa.; Colton Knedler, Scottsdale, Ariz.
12:37 p.m. / 7:37 a.m. – Chris Eckerle, Indianapolis, Ind.; Ryan Sloane, Campbell, Calif.; Conner Sock, High Point, N.C.
12:48 p.m. / 7:48 a.m. – R.J. Schwalbach, Bolingbrook, Ill.; Michael Douthit, Arlington, Texas; Satch Herrmann, Ventura, Calif.
12:59 p.m. / 7:59 a.m. – Reid Hatley, Spokane, Wash.; Matt Parziale, Brockton, Mass.; Sammy Schmitz, River Falls, Wis.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Billy Hanes, Elma, N.Y.; Andrew Rice, Parkton, Md.; Trevor Randolph, Franklin Lakes, N.J.
1:21 p.m. / 8:21 a.m. – Thomas Werkmeister, Grandville, Mich.; Craig Mason, Ashburn, Va.; Trevor Worrell, Spring Lake, N.C.
1:32 p.m. / 8:32 a.m. – Robby McWilliams, Benton, La.; Thomas Todd, Laurens, S.C.; Mike Fiedler, Apple Valley, Minn.
1:43 p.m. / 8:43 a.m. – Ben Scribner, San Francisco, Calif.; Joe Young, Athens, Ga.; Sean Seese, Rydal, Pa.
1:54 p.m. / 8:54 a.m. – Rodrigo Quintero, Newport Beach, Calif.; Dan Russo, Hagaman, N.Y.; M. Tyler McKeever, Atlanta, Ga.
2:05 p.m. / 9:05 a.m. – Kevin Jeske, Kirkwood, Mo.; Steve Wilson, Biloxi, Miss.; Cameron Tennant, Woodland Hills, Calif.
Saturday (Sept. 10), Old Course, No. 10 / Sunday (Sept. 11), North Course, No. 1
12:15 p.m. / 7:15 a.m. – Doug Hoey, Holland, Mich.; Rusty Strawn, McDonough, Ga.; Scott Kegerreis, Fayetteville, Pa.
12:26 p.m. / 7:26 a.m. – Tyler Hawk, Batavia, Ohio; Scotland Schmidt, San Diego, Calif.; Marc Dull, Winter Haven, Fla.
12:37 p.m. / 7:37 a.m. – Wes Martin, Denver, Colo.; Geoffrey Park, Oceanside, Calif.; Charlie Stevens, Wichita, Kan.
12:48 p.m. / 7:48 a.m. – Andrew Montooth, Columbus, Ohio; Hank Lamberth, Alexander City, Ala.; Justin Goodhue, Palm Beach Gardens, Fla.
12:59 p.m. / 7:59 a.m. – Patrick Tallent, Vienna, Va.; Earl Jacks, Claremore, Okla.; Ben Peters, Redwood City, Calif.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Nathan Sutherland, Wyomissing, Pa.; Richard Balla, St. Charles, Ill.; Tim Hogarth, Northridge, Calif.
1:21 p.m. / 8:21 a.m. – Alexander Reid, Rye, N.Y.; Brian Payne, Flossmoor, Ill.; Carl Santos-Ocampo, Naples, Fla.
1:32 p.m. / 8:32 a.m. – Gregory Young, Collierville, Tenn.; Roger Hoit, Summit, N.J.; Jason Anthony, Fairfield, Calif.
1:43 p.m. / 8:43 a.m. – Jeff Williams, Narcoossee, Fla.; Kyle Hoffman, Lincoln, R.I.; Scott Strickland, Birmingham, Mich.
1:54 p.m. / 8:54 a.m. – Matthew Mattare, Jersey City, N.J.; Jesse Bull, Minneapolis, Minn.; Greg Sato, South Pasadena, Calif.
2:05 p.m. / 9:05 a.m. – Bryan Jones, Atlanta, Ga.; Darrin Overson, Provo, Utah; Andy Johnson, Chicago, Ill.
-The USGA contributed to this story